Kouzelné dusk akvarely. Jak s nimi malovat?
Už jste o nich slyšeli? Jde speciálně formulované akvarelové barvy, které na papíře tvoří zajímavé efekty. Obvykle jsou v názvu označeny termínem „dusk„.
Co si představit pod pojmem „dusk“ akvarelové barvy?
Tyhle barvy dokonale matou tělem. Při prvním kontaktu s nimi se možná podivíte, v čem je jejich zvláštnost. Na první pohled i první nanesení na papír nevypadají nijak zajímavě.
„Dusk“ v angličtině znamená „soumrak“. Přesně takové tyhle barvy taky jsou. Jako kdybyste barevný tón zahalili soumrakem.
Jak s dusk akvarely pracovat?
Dusk akvarely jsou obvykle složené minimálně ze dvou, obvykle ale ze tří pigmentů. Každý z pigmentů má rozdílné vlastnosti.
K tomu, aby na papíře fungovaly jak mají, je zapotřebí dodržet dvě věci:
- dát jim čas
- pracovat s dostatečným množstvím vody
Nejlepších výsledků dosáhnete s malováním větších motivů, na detailech kouzlo těchto barev příliš nevynikne.
Které značky vyráběji dusk akvarely?
Nádherné „dusk“ odstíny najdete u Romana Szmala (akvarely Aquarius). Osobně mám moc ráda hlavně odstíny Aquarius Green a Shadow Violet.
Podívejte se na video recenzi akvarelů Roman Szmal Aquarius.
Škálu magických „dusk“ odstínů vyrábí i Daniel Smith. Okouzlily mě zejména odstíny Cascade Green, Undersea Green, nebo Moonglow.
Z cenově dostupnějších akvarelů si „dusk“ odstíny můžete pořídit od značky Van Gogh. A to dokonce ve verzi v pánvičkách nebo v tubách.
Pořídila jsem si obě varianty, a obě fungují bezvadně. Dusk odstíny v pánvičkách jsem nově doplnila i svou doplňkovou cestovní sadu.
Speciální výběr dusk odstínů najdete i u akvarelů Rembrandt.
Akvarely Van Gogh i Rembrandt vyrábí firma Talens, jde o studentskou a mistrovskou řadu akvarelů. Zajímalo mě proto, jak tyto barvy dopadnou při vzájemném porovnání (chystám samostatný článek).