Po různých domácích tvarohových sýrech a sýru typu
labneh z jogurtu jsem se odhodlala vyzkoušet něco o kousek složitějšího – polotvrdý sýr, kde se místo syřidla používá běžná jedlá soda. Jedlé sody mám doma vždy dostatek, používám ji nejen při pečení, ale také při
úklidu či výrobě jemného mýdla :).
Sýr je velice jednoduchý na přípravu, potřebné suroviny jsou snadno k sehnání i pro „městské lidi“ jako jsme my :). Výsledek je podle mého názoru velice dobrý, chuťově blízký blaťáckému zlatu a pro mě je podstatné, že přesně vím, co sýr obsahuje. Další velkou výhodu spatřuji v tom, že si sýr mohu ochutit přesně podle vlastní chutě či potřeby.
Během přípravy se také dá velice dobře regulovat množství soli, což je další velká výhoda oproti kupovaným sýrům, které jsou mnohdy pro děti velmi slané.
Sýr se dá připravovat ve větším i menším množství, zde předkládám rozpis na sýr z jednoho plnotučného tvarohu (250g). Výsledkem je malý bochníček sýra s hmotností přes 200g. Toto množství mi připadá přiměřené jako testovací, když nevíte, zda vám sýr bude chutnat.
250g plnotučného tvarohu (raději obyčejný, balený v kostce, ne z vaničky)
250 ml mléka, polotučného či plnotučného, pokud nemáme čerstvé, lze použít i trvanlivé
lžíce másla (lze i nepatrně více, podle chuti)
na špičku nože jedlou sodu (v případě, že se sýr bude málo tavit, můžeme množství sody zvětšit, na toto množství tvarohu doporučuji ale max. 1 čajovou lžičku, větší množství podle mně už ovlivňuje konečnou chuť sýra)
sůl podle chuti
bylinky, pepř, koření dle chuti
KROK 1
Do hrnce vložím tvaroh a mléko, zahřívám a míchám, dokud se neoddělí syrovátka od hustší sýrové hmoty. Sýřeninu pak scedím přes plátýnko (čistý kapesník), kterým si vyložím cedník. Syrovátku nevylévám, dá se použít jako přísada do koupele.
(Fotky s postupem jsou foceny přímo na sporáku pod světlem digestoře. Je nutno pracovat poměrně rychle – zejména ve fázi tavení – takže se omlouvám za kvalitu.)
KROK 2
Scezenou sýrovou hmotu vrátím do hrnce, kam přidám ještě máslo a sodu a míchám, dokud se hmota nezačne tavit, poté přidám sůl a zvolené koření (použila jsem sušenou bazalku a sušená rajčata).
Ještě důkladně promíchám a ve chvíli, kdy je sýrová hmota hladká a táhne se, přemístím jí do formy, kde bude tuhnout. Ideálně přes noc.
Snazšímu vyklopení sýra z pevné formy (miska, hrneček) pomůžu tím, že si formu vyložím potravinářskou folií, nebo použiji silikonovou formu, která je pružná a sýr z ní jde vyklopit velice snadno.
Pokud se vám zalíbila příprava tohoto typu sýra, můžete vyzkoušet i následující varianty
(obrázky jsou aktivní odkazy):
Domácí krémový sýr bez tavicích solí
Domácí „tavená“ pomazánka z olomouckých tvarůžků
A
takto jsem sýr připravovala v pořadu Sama doma.
77:42 – polotvrdý sýr bez syřidla